Suljettu tanssiasento on varmasti kaikille jollakin tavalla tuttu, onhan se asento, jonka juuret ovat useiden satojen vuosien päässä. Aiemmissa hovitansseissa parit tanssivat vierekkäin tai käsistä kiinni pitäen, mutta valssin suosion myötä suljettu tanssiasento tuli suosioon. Koska siinä oltiin lähempänä, valssille tyypillinen pyörivä liike oli helpompi toteuttaa, mutta kyllähän tuo läheisempi ote aikanaan aiheutti myös melkoisesti pahennusta, sillä oltiinhan siinä hyvin lähellä vastakkaista sukupuolta.

Video: Miten aktivoida lapatuki? | TanssiOnline

Miksi suljettu tanssiasento?

Hauska historiallinen fakta suljetun tanssiasennon muodolle on se, että eurooppalaisessa seuratanssikulttuurissa 1700-1800 -luvuilla miehillä oli usein miekka vasemmalla puolella vyötä, joten tämä puoli oli ”varattu” ja siksi naisen (seuraajan) oli luontevampaa olla miehen (viejän) oikealla puolella.

Suljettu tanssiasento on osa suljettua tanssiotetta, jossa käsivarret muodostavat meille tutun muodon : 

  • Viejän oikea käsi on seuraajan selän puolella, useimmiten me opettajat ohjeistamme sen paikaksi seuraajan vasemman lapaluun.
  • Seuraajan vasen käsi myötäilee viejän oikean käden muotoa.
  • Viejän vasen, seuraajan oikea käsi muodostavat asennon ns. avoimen puolen. Kyynärvarsi on ”pystyssä” ja kämmenet yhdessä. 

Suljetussa tanssiasennossa vartalot eivät ole aivan vastakkain, vaan voidaan ajatella, että vartaloiden oikeat puolet ovat vastakkain. Tähän liittyy kolme syytä: 

  1. Kävelyn biomekaniikka: molemmat voivat astua luonnollisesti eteen ja taakse jalat ”omilla laduillaan” eli oikea jalka astuu aina parin jalkojen väliin.
  2. Liikeradat: vakiotanssin tyylisissä lajeissa vartaloiden rotaatio on jatkuvaa. Suljettu tanssiasento mahdollistaa rotaation jatkumisen silloin kun sitä tarvitaan, esim. isommissa käännöksissä. 
  3. Yhteinen tilankäyttö: suljetussa tanssiasento mahdollistaa sen, että pari on ”yksi liikkuva kokonaisuus”, joka liikkuu yhdessä tilassa ja käyttää yhteistä rotaatiota kääntymisiin. 

Muita suljetun tanssiotteen sisällä muodostettuja tanssiasentoja ovat kolme  promenadiasentoa (promenadiasento, vastapromenadiasento ja takapromenadiasento) joissa kaikissa vartalot muodostavat kapean V-kirjaimen muodon ja käsite määrittelee liikkumisen suunnan. 

suljettu tanssiasento

Millainen on hyvä suljettu tanssiasento?

Jotta liikkuminen yhdessä onnistuu vaivattomasti ja helposti, on syytä tarkastella syvemmin, mitkä ovat suljetun tanssiasennon tärkeimmät asiat. Ne eivät suinkaan liity käsien muotoon tai käsiin, vaikka näin helposti ajattelisi. Käsivarret ja etenkään kädet (kämmenet) ovat loppujen lopuksi vain ”koriste”, niiden varsinainen merkitys on muodostaa perinteiseksi koettu muoto tanssiasennolle. 

Kolme tärkeää asiaa suljetun tanssiotteen muodostamisessa

  1. Sekä viejä että seuraaja seisovat omilla jaloillaan, ”työntäen” itseään poispäin lattiasta ja pidentäen kehonsa takaketjua. Jalkojen painuessa kohti lattiaa keho saa mahdollisuuden pidentyä ja siihen tulee aktiivisuutta ja voimaa. Tämä ei tarkoita ”yliryhtiä”, vaan rentoa kannateltua olemusta. 
  2. Kehon keskusta on se paikka (sekä viejällä että seuraajalla), johon käsivarret kiinnittyvät ja tämän tunteminen on suljetussa tanssiasennossakin äärimmäisen tärkeää. Voit ajatella, että vaikka kyynärpäät olisivat aivan lähellä vartaloa, niiden energiansuunta on ”keskustasta ulospäin”. Tästä selän muodosta muodostuu RAAMI oli tanssiasento leveämpi tai kapeampi. Leveyden tunne on siis selässä, ei välttämättä käsivarsissa. 
  3. Kehojen oikeat puolet ovat vastakkain siten, että vartaloiden neliöt säilyvät vastakkain. Tähän hyvä mittari on se, että viejän oikea, seuraajan vasen olkapää ja viejän vasen, seuraajan oikea olkapää ovat samalla etäisyydellä toisistaan. 

    Tanssitaidon oppiminen | Ryhdin merkitys

Ihanan monimuotoinen suljettu tanssiasento

Kun pitää kiinni yllämainituista kolmesta tärkeästä elementistä, suljetusta tanssiasennosta saa tosi monimuotoisen. Halutessasi voit tuottaa isoa ja laajaa liikettä avarassa ja raamikkaassa asennossa tai tulkita herkkää tunnelmaa pienessä ja tiiviimmässä asennossa. Niin kauan kuin kehon kannatusta ja raamin yhteys keskustaan pysyy, parin välinen yhteys säilyy!


Liisa Kontturi-Paasikko
Artikkelin kirjoittaja on pitkänlinjan tanssinopettaja ja -kouluttaja, useita tanssialan tutkintoja suorittanut ja alan tunnustuksia saanut Liisa Kontturi-Paasikko.
Jäikö joku asia mietityttämään? Ota rohkeasti yhteyttä: liisa@tanssintahti.com, 050-4431011